Predstavenstvo informuje

 

V Hradišti na tradičnom festivale mala úspešnú premiéru Hradištská kapela junior.

03.07.2012 - Admin

   Je týždeň po úspešnom podujatí Zoborských slávností vo Veľkom Lapáši o ktorých sme písali v predošlom spravodajstve a ja sa zberám, síce v inom obsadení mladých ľudí na známy festival do Hradišťa pri Partizánskom, ktorý pravidelne organizuje obec Hradište, DDH Hradišťanka, SZUŠ Akord a teraz už aj úplne nová vymladená Hradištská kapela junior, ktorá povstala ako Fénix z popola Hradištskej kapely, ktorá ohlásila v minulom roku ukončenie svojej činnosti. Som rád, že je tomu tak a že slová môjho príhovoru pri 15.výročí vzniku Hradištskej kapely nemusím opravovať, ani odvolávať a tak fungujú ako dobrá vízia do budúcnosti dychovej hudby v Hradišti. Dovolím si môj príhovor pripomenúť všetkým, ktorí sa chcú presvedčiť, že je to tak:

Motto
V každom z nás drieme túžba po poznaní a seba zdokonaľovaní, aj keď si ju nepriznávame.(Břetislav Kafka)


Keď sa ma raz niekto spýtal na Hradištskú kapelu, pridal vždy aj otázku. Kdeže je to vlastne to Hradište? Moja odpoveď znela svojsky. „Keď si nájdeš na mape miesto, kde sa nachádza najviac muzikantov na kilometer štvorcový, tak si určite v Hradišti.“ Pekný kraj, dobrí ľudia a čo navyše dobrá muzika a najmä dychovka. To je vizitka Hradištskej kapely, ktorá nielenže má vo svete dychovky dobré meno, ale nosí hudbu vo svojom srdci vždy a všade. Okrem toho má ešte jednu prednosť. Vedela nájsť spôsob ako zabezpečiť vlastnú nesmrteľnosť obetavou výchovou mladej generácie a dať tak „pani hudbe“ šancu usadiť sa v Hradišti natrvalo. Čo ešte dodať? Veľa šťastia a túžby po poznaní!  (Ján Jamriška - predseda ZDHS)


   Festival v Hradišti začal príhovorom starostu obce, privítaním vzácnych hosti a starostov okolitých obcí a otvorením celého podujatia. To začínalo ako zvyčajne spoločným vystúpením DDH Hradišťanky s mažoretkami Akord na živo pred pódiom. Všetky kategórie mažoretiek predviedli svoje nacvičené choreografie s dychovou hudbou a tiež aj na modernejšiu reprodukovanú hudbu. Mladučké dievčatká si nechávali záležať na dokonalosti svojich vystúpení, aby tak ulahodili divákom i prítomným rodičom. Cez ich vystúpenie sa na pódiu pripravila k svojmu vystúpeniu DH Záhorienka zo Stupavy, ktorá je dychovou hudbou zloženou prevažne z profesionálnych muzikantov pôsobiacich v Bratislave okrem svojich spevákov a kapelníka. Predviedli štandardný program a i keď táto DH má nahrané dva nosiče s peknými vlastnými skladbami, nebolo z nich počuť skoro žiadnu a kapela ich nahrádzala štandardami z osvedčeného repertoáru iných slovenských i moravských kapiel. Netrpezlivo som čakal na premiéru novej Hradištskej kapely junior, ktorá nasledovala vzápätí po Záhorienke. Chlapci sa do svojho vystúpenia pustili vehementne rezkou orchestrálkou a hneď nám dali najavo, že tu skutočne začína rásť kapela, ktorú bude treba brať za nejaký čas vážne. Celý ich program mal odpovedajúci šmrnc a chuť mladej horúcej krvi. Výborní speváci dopĺňali kolorit celého vystúpenia tejto mladej, nebojím sa povedať, že perspektívnej kapely, ktorá určite v budúcnosti potrápi aj skúsené kapely na našej scéne. Keď im kapelník, dnes už bývalej Hradištskej kapely Vraťo Skaličan poradí, ako na dokonalé majstrovstvo svojich predchodcov, môžeme sa v budúcnosti iba tešiť na vyzrievanie ich umeleckého prejavu a profesionálne výkony.
   Do programu festivalu sa vošlo i odovzdanie ocenenia pri príležitosti významného životného jubilea 70 rokov pedagógovi a dirigentovi, kapelníkovi kedysi vynikajúcej dychovej hudby ZEDEANKY p. Jánovi Essemu, ktorý vychoval aj v Hradišti veľa dobrých muzikantov, ktorí zasa vychovávajú ďalších a tak sa tento kolobeh stále posúva, aby dychová hudba žila ďalej. Ocenenia v podobe plakety k 20.výročiu vzniku ZDHS a knihy Adama Hudeca s venovaním odovzdali vzácnemu človeku obaja predsedovia ZDHS terajší Jozef Baláž a bývalý, Ján Jamriška čiže ja. Srdečne gratulujeme a Jankovi prajeme hlavne pevné zdravie spokojnosť v  ďalších rokoch jeho plodného života.
   Potom prišiel čas na vystúpenie popredných kapiel, ktoré sú v poslednej dobe skutočne pojmami na slovenskej dychovej scéne, jak svojím repertoárom tak aj výkonmi hráčov. Kolotoč rozkrútila ako prvá dychová hudba Maguranka z Kanianky pod vedením Jožka Baláža aj so svojimi sólistami. Skvelé výkony klarinetov, tubistu Jožka Hepnera, ale aj tenoristov a krídlovákov dávali divákom najavo, že netreba šetriť potleskom. O príjemnú atmosféru sa tiež starali aj speváci kapely. Maguranka zásluhou svojich vlastných autorov, Jožka Baláža a Jožka Hepnera, prináša vždy niečo nové vo svojom programe. Tak tomu bolo aj teraz a tak to má byť, aby kapela bola sama sebou a iba nepreberala bezhlavo skladby ktoré práve vyleteli za riekou Moravou. Záver skvelej Drietomanky spĺňal všetky kritériá dobrého šou programu so širokospektrálnym repertoárom z rôznych autorských dielní. Náročná sólová kompozícia pre krídlovku a tenor z dielne Adama Hudeca Dve hrdličky bola zrovnateľná s výkonmi a prejavom profesionálnej Dunajskej kapely, pre ktorú bola pôvodne napísaná. Veľmi dobre sa uvádzali speváci kapely v peknom vyrovnanom a zladenom prejave a Monika Múdra, ktorá je manželkou tenoristu Janka sa výborne ukázala v skladbe z muzikálu Flash dance, ktorá vyhovuje jej hlasu i naturelu. Pred záverom prišlo malé prekvapenie, keď na pódium nastúpila najmladšia spevácka nádej kapely, ktorou bola dcérka kapelníka Jarka Múdreho Kristínka a pekným hláskom bez trémy odspievala čardáše, ktoré pre ňu spracoval otec. Vystúpenie tejto stálice na našom hudobnom nebíčku bolo pre všetkých poslucháčov zážitkom na ktorý sa nezabúda, čo ocenili aj svojim potleskom. Prajeme všetkým kapelám, ktoré sa zúčastnili tohto podujatia, aby sa im na poli dychovej hudby darilo a ešte dlho rozdávali ľuďom radosť a vnášali do nášho života pekné a nezabudnuteľné chvíľky, tak ako tu v Hradišti.
   Mladí ľudia klarinetistky Martinka Buliková a Helenka Kučerová spolu so šoférom môjho auta trubkárom Martinom Kučerom, ktorí prišli na tento festival so mnou a sú členmi tiež mladej kapely Považskej veselky z Plevníka sa nenudili a radi svojimi potleskami povzbudzovali dobré výkony všetkých účinkujúcich. Domov sme si všetci odnášali iba tie najlepšie dojmy a uznania organizátorom i účinkujúcim.
   Chcem sa týmto za ZDHS aj za seba poďakovať organizátorom, obci Hradište a starostovi, Vraťovi Skaličanovi, Jožkovi Humajovi a všetkým okolo nich, ktorí obetavo zabezpečovali všetky služby a potreby pre hladký priebeh podujatia. Hlboká poklona manželkám i rodinám organizátorov za obetavosť a vytvorenie príjemnej atmosféry. Tiež nemôžem obísť skvelého moderátora Lacka Juríka, ktorý dával priebehu festivalu v Hradišti ten správny smer a atmosféru.  Verím, že do videnia o rok a to aj s pekným počasím, ako teraz.                                                                                                                                                          (Ján Jamriška)

Vzápätí po tejto reportáži som dostal do môjho mailu príspevok od velkého priaznivca dychovky, ktorý je aj priatelom ZDHS na Facebboku, Mareka Kasalu, žije v tejto oblasti, zúčastňuje sa podujatí s dychovými i ľudovými hudbami a sám pôsobí aj v spoločenstve ARCHA. Pekne napísaný text ma zaujal a tak ho v plnom znení zverejňujem na tomto mieste a Marekovi chcem vyjadriť poďakovanie za tento pekný počin v prospech dychovej hudby.

Festival dychových hudieb v Hradišti

Dychová hudba je hudobný žáner, ktorý pre svoj prejav využíva hlavne plechové dychové nástroje a perkusie. Jej hudobný štýl je spojením európskej klasickej a ľudovej hudby. Vznikol tak zábavný hudobný žáner, ktorý je dodnes v širokom spektre využívaný na prezentáciu pre ňu typickej pochodovej, smútočnej, tanečnej, ale aj koncertnej hudby. Na území Slovenska, zvlášť v Trenčianskom kraji, má tento hudobný štýl naozaj dlhoročnú tradíciu. Okrem Trenčína, Nového Mesta nad Váhom a okolitých obcí je v rámci kraja veľká koncentrácia dychových hudieb aj v oblasti Hornej Nitry. Práve tu leží i obec Hradište, v ktorej dychovková tradícia pretrváva od roku 1927 až do dnešných dní. Priaznivci dobrej dychovky si už zvykli na tamojší každoročný festival dychových hudieb, ktorý sa koná vždy v prvú júlovú nedeľu v areáli miestneho kultúrneho domu. Ten tohtoročný sa konal hneď 1.júla. Na úvod všetkým prítomným zahrala DDH Hradišťanka s kapelníkom Karolom Podoliakom, ktorá pôsobí pri miestnej SZUŠ od roku 1984, odkedy prešla viacerými personálnymi zmenami. Na festivale pod taktovkou dirigenta Vratislava Skaličana zahrali jej súčasní členovia niekoľko pochodových, tanečných a muzikálových skladieb. Ako je už o Hradišťanke známe, aj tentokrát si na vystúpenie doviedla svoje mažoretky, ktoré taktiež predviedli svoje umenie. Po ich vystúpení všetkých divákov privítal moderátor, zabávač a bývalý spevák Hradištskej kapely Laco Jurík. O oficiálne otvorenie festivalu sa postaral starosta obce Ing. Pavel Kubačka: „Vážené dámy a páni, ctení hostia, milí priatelia dychovej hudby, milí účinkujúci, milé deti a mládež, je mi cťou, že Vás i ja môžem privítať na tradičnom festivale dychových hudieb tu u nás v Hradišti. Dovoľte, aby som vo Vašom mene privítal vzácnych hostí, ktorí nás poctili svojou návštevou, a to pani Vieru Kellnerovú, riaditeľku ÚPSVaR v Partizánskom spolu s manželom, vdp. správcu našej farnosti Jožka Tomicu, vdp. kaplána Miroslava Kuklu, pánov starostov okolitých obcí – pána starostu obce Skačany Ladislava Struhára spolu s manželkou, pána starostu obce Ostratice Janka Podobu spolu s manželkou, no a v neposlednom rade pána Jána Jamrišku zo Združenia dychových hudieb Slovenska.“ Po jeho príhovore koncertovala opäť DDH Hradišťanka spolu s mažoretkami Akord. Svoj program ukončili známou skladbou Jaromíra Vejvody Škoda lásky. Toto vystúpenie vyvolalo vynikajúcu atmosféru, čo bolo „živnou pôdou“ pre vystúpenia ďalších účinkujúcich. Ako ďalšie hudobné zoskupenie sa predstavila známa kapela zo slovensko – moravského pohraničia, DH Záhorienka. Táto kapela vznikla v roku 1987 a dodnes prezentuje predovšetkým hudbu a tradície svojho regiónu Záhoria a Moravy, v jej repertoári však nechýba ani česká klasika či evergreeny. K úspechom tejto dychovky patrí niekoľkoročná spolupráca s kráľom českej dychovky Josefom Zímom, ako i spoločné koncerty s brnenskou Moravěnkou. Kapela spolupracuje i s ľudovými rozprávačmi, imitátormi, folklórnymi skupina, rozhlasovými a televíznymi stanicami. Na svojom konte má tri spievané a jedno orchestrálne CD. Okrem muzikantov zo Záhoria si do Záhorienky „odskočil“ i krídlovkár  Roman Hudec zo Skačian. V podaní jej členov sme si okrem známych ľudových piesní mohli vypočuť aj piesne z ich vlastnej tvorivej dielne a taktiež dychovkovú úpravu známeho evergreenu Slovenské tango, ktorá túto kapelu tiež veľmi preslávila. Svoje vystúpenie ukončili známou skladbou Adama Hudeca a Miroslava Iršu s názvom Záhorskú dzedzinú a ľudovou piesňou v úprave Jána Slabáka U našeho mlýna, ktoré si spolu s nimi zaspievali i prítomní diváci. Zakrátko sa na pódiu pripravila domáca Hradištská kapela junior, ktorá v súčasnej podobe funguje od minulého roka. Pôvodná Hradištská kapela vznikla v roku 1992 z DDH Hradišťanka. Vtedy si 12 starších hráčov, že už nechcú hrať len s deťmi, ale by chceli hrať tak dobre a aj takým štýlom ako vtedy najznámejšie kapely (Malokarpaská kapela, Moravanka, Mistříňanka apod.). Postupom času sa kapele začalo dariť a dostavili sa prvé úspechy. Základ repertoáru kapely tvoria skladby pedagóga, dlhoročného dirigenta DDH Hradišťanka a zakladateľa SZUŠ AKORD Ikova Kopáčika, no v ich repertoári možno nájsť aj mnoho iných zaujímavých skladieb. Pôvodná Hradištská kapela koncertovala naposledy pred rokom a vzápätí vznikla nová, súčasná Hradištská kapela junior. V jej repertoári však naďalej pretrvávajú poväčšine skladby, ktoré poslucháči poznajú z nahrávok a vystúpení pôvodnej HK. Kapelníkom tejto novej kapely je Miro Galus a umeleckým vedúcim Maťko Zuzula. Žezlo starej HK slávnostne odovzdal súčasnej kapele jej bývalý umelecký vedúci Laco Podkamenský, ktorý zároveň priblížil aj históriu a s tým súvisiace časové zmeny v obsadení tejto kapely. Spolu s bývalým kapelníkom Vratislavom Skaličanom súčasnej kapele zaželali veľa úspechov, sponzorov, spokojných divákov a dlhoročnú existenciu. Laco Podkamenský ako náhrada za pozvaného, ale neprítomného speváka Moravěnky Jožku Šmukařa, si spolu s moderátorom Lacom Juríkom za sprievodu HK junior zaspievali aj jednu z pre Hradište typických piesní – V hradištskom rybníčku. Novej Hradištskej kapele sa poďakoval aj už spomínaný starosta obce: „Dovoľte mi, aby som v mene Vašom i v mene celej obce Hradište poďakoval našej novej Hradištskej kapele. Keď si dobre pamätám, takto pred rokom vnútri v sále som vyjadril túžbu, aby nás Hradištská kapela so svojimi výkonmi neopúšťala, aby pokračovala vo svojej činnosti ďalej. Bol by som stále rád, keby sa táto túžba naplnila, ale i napriek tomu, že si to nechcú rozmyslieť, som presvedčený, že táto nová Hradištská kapela junior bude pokračovať vo vynikajúcich výkonoch namiesto tej pôvodnej kapely, o čom nás presvedčili i dnes. Majú veľmi pekné mladé šikovné speváčky, majú už i nových spevákov, takže sme radi. Muzikanti – o tých netreba pochybovať, to sú naši žiaci. Takže im prajem všetkým veľa úspechov do ďalších rokov a ešte raz ďakujem.“ Okrem toho starosta venoval poďakovanie spolu so spomienkovými predmetmi všetkým účinkujúcim kapelám. Zároveň súčasný predseda ZDHS a kapelník DH Maguranka Jozef Baláž odovzdal žezlo krajského predsedu ZDHS za Trenčiansky kraj Vratislavovi Skaličanovi. Ocenený bol i výkonný tajomník ZDHS, bývalý pedagóg a dirigent Janko Ešše, ktorý si z rúk Jozefa Baláža prevzal plaketu za celoživotné úsilie a úspešné roky práce pre dychovú hudbu na Slovensku, k čomu bývalý predseda ZDHS Ján Jamriška pridal knihu „To bola Malokarpatská kapela“ s osobným venovaním od jeho dlhoročného priateľa Adama Hudeca spolu s niekoľkými nahrávkami dychových hudieb. Janko Ešše si zároveň zaspomínal na svoje pôsobenie v Hradišti. Na festivale účinkovali aj vicemajstri Európy z roku 2008 –dychová hudba Maguranka z Kanianky. Počiatky tejto kapely treba hľadať v roku 1950 u rímskokatolíckeho farára Jozefa Hanka. Kapela začala hrávať na rôznych cirkevných podujatiach, pohreboch a zábavách. Neskôr začala vystupovať ako Maguranka, pričom názov jej prepožičal vrch Magura, ktorý sa týči nad obcou Kanianka. Najväčšie úspechy kapela zožala a stále žne pod vedením kapelníka Jozefa Baláža mladšieho, ktorý ju vedie od začiatku 90.rokov minulého storočia. Za posledných 20 rokov nahrala celkovo deväť úspešných nosičov, na ktorých možno nájsť známe ľudové a cirkevné piesne, orchestrálne skladby, ale i mnoho skladieb a piesní z vlastnej tvorivej dielne jej skladateľov a textárov. Zároveň sa stala sa jednou z najúspešnejších dychových kapiel na Slovensku i v Európe a je držiteľom viacerých významných ocenení. O svojej kvalite presvedčili jej členovia aj na festivale v Hradišti, kde ponúkli krátky prierez celej ich muzikantskej kariéry. Okrem piesní nahraných na CD zazneli i piesne nové, okrem iných aj veľmi zaujímavá úprava známej piesne Goraľu, cy či ňe zaľ. S divákmi sa rozlúčili pre dychovku netypickou bigbandovou skladbou s názvom Sing, sing, sing. V závere festivalu vystúpila ďalšia nesporná legenda slovenskej dychovej hudby, Ktorou DH Drietomanka určite je. Tradícia dychovej hudby v obci Drietoma pri Trenčíne siaha až do roku 1866. Významným obdobím novodobých dejín drietomskej dychovky boli 50-te roky 20-teho storočia, keď začal pán Pavol Stopka vyučovať v Drietome mladých hudobníkov a tak vznikla v Drietome ďalšia dychová kapela. Bol to významný hudobný pedagóg, zberateľ a upravovateľ ľudových piesní, blízky spolupracovník Karola Pádivého. S Drietomankou , ktorú viedol po umeleckej stránke začal novú éru dychovej hudby na Slovensku. Kapelníkom Drietomanky bol Ivan Husár. Ďalšími kapelníkmi Drietomanky boli Štefan Bretschneider a Jaroslav Múdry st., ktorý viedol Drietomanku celých 20 rokov. Ďalším významným obdobím boli roky 1991 - 93 kedy sa kapela omladila. V roku 1994 sa kapelníkom stal Jaroslav Múdry ml., ktorý kapelu vedie až do dnešných dní. Pod jeho vedením nahrala kapela niekoľko úspešných hudobných nosičov so spievanými i orchestrálnymi skladbami, získala mnohé ocenenia a hosťovala vo viacerých televíznych a rozhlasových reláciách. Kapela taktiež každoročne organizuje „Drietomský festival dychových hudieb,“ ktorého štrnásty ročník sa uskutoční v sobotu 4.augusta na futbalovom štadióne v Drietome. Jej členovia ponúkli hradištským divákom predovšetkým známe ľudové piesne, ale i niečo zo svojej vlastnej tvorby, dokonca zahrali aj na želanie. Zaznelo aj niekoľko skladieb, ktoré sa ocitnú na ich novom pripravenom CD.  Svojím speváckym umením sa „blysla“ aj sedemročná kapelníkova dcéra Kristínka Múdra, v podaní ktorej sme si mohli vypočuť zmes čardášov od Trenčína. Jej úžasný spevácky výkon diváci ohodnotili obrovským potleskom. Odmenený bol aj moderátor festivalu Laco Jurík, ktorý toto podujatie oficiálne ukončil: „Rád by som poďakoval obecnému úradu a poslancom obecného zastupiteľstva, DDH Hradišťanka, SZUŠ a mažoretkám, všetkým dychovkám, ktoré tu dnes účinkovali, zvukárom Mariánovi a Jožkovi Mikulcovým z Bošáce, Vám divákom, za to, že ste prišli sem a verím, že sme strávili príjemné odpoludnie. Hudba sa radí k umeleckým odvetviam, ktoré by mali človeka zušľachťovať, skultúrňovať, robiť aj múdrejším. Ak poslanie, ktoré sme si my dali do vienka – deťom úsmev, duši pokoj, srdcu lásku a človeku, aby zostal človekom – splnilo svoj účel, tak to nebolo pre dnešné odpoludnie málo. Tradičný festival dychových hudieb 2012 končí. Nech žije festival 2013! A keď zaznejú krídlovky, to vnímavej duši stúpajú slzy do očí. Vyvolávajú v nás niečo zabudnuté a zároveň dodávajú duši silu...“ Posedeniam pri dobrej dychovke však v regióne Hornej Nitry vôbec neodzvonilo. Už túto nedeľu 8.júla sa všetci priaznivci môžu tešiť na festival v Ostraticiach, kde okrem DDH Hradišťanka a mažoretiek Akord vystúpia kapely zvučných mien ako domáca Ostratičanka, Nadličanka, Skaličané a hlavný hosť podujatia – Boršičanka Antonína Koníčka. Podujatie sa koná v Ostraticiach v miestnom parku so začiatkom o 15.hodine.                                                                                                                                                                                  Marek Kasala


Pozrite si aj niekoľko fotopostrehov z môjho mobilu

                                 

                                       

Generačný čas: 12.568950653076ms, CMS system created by mr.Puetro1