Predstavenstvo informuje

 

Bánovský "Kukuričňák 2012", najholubica zo šúpolia, DH Rosička, Bánovčanka, Mrchane a hostia

04.10.2012 - Admin

Bánovský "Kukuričňák 2012" v znamení holubice zo šúpolia....

22. 9. 2012 bol na ihrisku TJ Bánov dňom plným hudby, spevu, hovoreného slova, tanca, folklóru, súťaží, výstavy ovocia, ochutnávky všakovakých dobrôt, atrakcií pre deti a poučných vystúpení rôznych domácich organizácií a nakoniec i tanečnej zábavy a svätej omše.  Neúnavná Mirka Kozárová spolu s Mrchaňami, dychovými hudbami z Bánova a aj ďalšími súbormi a spolkami zorganizovala ďalší ročník festivalu na spôsob niekdajších dožiniek s názvom "KUKURIČŇÁK – Šúpoľová holubica ". Tento rok bol opäť v súčinnosti s Maticou slovenskou a účasťou ho poctil aj jej predseda Marián Tkáč a ďalší význační členovia matičných organizácií. Atrakciou tohoročného bola snaha o vytvorenie rekordu v zostrojení najväčšej holubice zo šúpolia. Podujatie finančne podporili Nitriansky samosprávny kraj, Matica slovenská a obec Bánov. Samozrejme, že sme boli pri tom aj my. Prišli sme sa pozrieť okrem holubice na vystúpenia DDH Rosičky, MLDH Bánovčky, mažoretiek ISIS z Bratislavy, Bánovských Mrcháň, ktoré už na Dychfeste ZDHS 2012 v Dolnej Krupej si pridali aj názov HOLUBICE. Možno preto práve tento rok – rekord v zostrojení najväčšej „Holubice zo šúpolia“.  Boli sme svedkami okrem stopercentne pripraveného podujatia umeleckých súborov aj dobre fungujúcich súťaží, atrakcií i výstav. Nezabudli sme si pri tejto príležitosti pripomenúť okrúhle výročia vzniku DH Kesanky a MRCHANÍ, ktorým sme odovzdali príležitostné vecné dary od Združenia dychových hudieb Slovenska.  Škoda, že som sa nemohol zdržať až do konca podujatia, pretože ma čakala v neďalekom Senci ešte jedna milá gratulácia mojej zatiaľ jedinej vnučke Jasmínke, ktorá si pripomenula, že už má dva rôčky a ako sa prejavila pri Tvorivej dielni mladých talentov ZDHS v Omšení asi sa bude vo sfére hudby tiež pohybovať.  Chcel by som sa touto cestou za ZDHS poďakovať najmä Mirke Kozárovej, Jožkovi Kozárovi, Martinovi Meliškovi, Mrchaniam, dychovkám z Bánova a mažoretkám ISIS za vynikajúce vystúpenia a šírenie dobrého mena dychovej hudby. Tiež však všetkým prispievateľom a sponzorom a obci Bánov za podporu a možnosť takéto skvelé podujatie uskutočniť. Vďaka Vám priatelia a dovidenia opäť o rok!                                                                                                                                    (Ján Jamriška – ZDHS)


No a na tomto mieste, trochu obrazového spravodajstva z miesta konania. Veríme, že aj Vás atmosféra nadchne a neopusti.

 

MATIČNÝ KUKURIČŇÁK zdobila najväčšia ŠÚPOĽOVÁ HOLUBICA

Dňa 22. 9. v dedine Bánov konala tradičná jesenná oslava Kukuričňák, kde spoločne malí i veľkí prejavili svojou prácou vďaku za dary života.
O tom, že v tomto roku dostal Bánov veľa darov svedčí množstvo kolektívov, ktoré sa pod vedením súboru Mrchane, kolektívneho člena MO MS Bánov, zapojili do tohtoročných kukuričných slávností. Na TJ ihrisku zavládla pravá jesenná atmosféra v stánkoch poľovníkov, futbalistov, mládežníkov, rodín a odvážnych školákov ponúkajúcich vlastné výtvory pre tých menej tvorivých. Dary zeme majú neuveriteľnú krásu, o čom svedčili hlavne výtvory žiakov SOŠ Šurany. Ich šikovné ruky vykúzlili tento rok nielen tváre v melónoch, ale i vodopád z tekvíc, ktorý očaril každého diváka. Takéto dary si človek málokedy uvedomí. Zrýchlená doba s ulietaným životom ukrajuje zo vzácnych chvíľ života plného zázrakov. Výstava záhradkárov ukázala všetkým zázrak prírody a prinútila i k úvahám o kráse našej krajiny, ktorú si často nevážime. Zem, ľudia, ich tvorivosť a zvyky pozdvihli Kukuričňák na jesennú zemivďaku spájajúcu dedinu v jednu veľkú rodinu. Domáce účinkujúce kolektívy detí MŠ, Mrcháň, MDO Bánovčanka, DDH Rosička a Fanatik klubu vystriedali súbory zahraničné: Malá osminka Praha a Základná škola mladých pokolení z Kovačice zo Srbska, ktorých priniesol ako darček pre jubilujúce Mrchane Ladislav Dráfi, riaditeľ Novozámockého folklórneho festivalu. Láska v piesni, v tanci a v hre odhalili pravé dary človeka - silu a spontánnosť detí. Ich majstrovstvo ocenili nielen diváci, ale i predseda Matice slovenskej Ing. Marián Tkáč, ktorý na Kukuričňáku otvoril svoju výstavu Dejiny Slovenska v obrazoch.

Radosť z podujatia podčiarkli i hostia: Ján Jamriška expredseda ZDHS, Martinka Zagibová z Rožňavy a jej hra na akordeóne i spev a skupina Ščamba z Východu, ktorá urobila tú vzácnu bodku za kultúrnym programom. Nielen že zabavila, ale i roztancovala nejedného diváka. Nečudo, temperamentné piesne, humor a žartovné slovo urobia svoje a táto chlapčenská skupina ich naozaj ovláda.  

Najväčšou ozdobou VI. Kukuričňáku bol už tradičný šúpoľový rekord. Tento rok bola zostrojená najväčšia Holubica o dĺžke 501 cm a výškou dosahovala až 183 cm. Tento rekord pripravila ženská spevácka skupina Mrchane v spolupráci s majstrami L. Mrkvicom, V. Kozárom, A. Hoppanom a s deťmi bánovskej základnej školy. Nový rekord uznal komisár slovenských rekordov Jozef Nemec.

Holubica ako symbol mieru, lásky a slobody ponesie bánovské posolstvo cez koncerty Mrcháň do celého Slovenska, do klubov SZ Sclerosis multiplex i do Domov Matice slovenskej v Rožňave a D. Strede, kde pani riaditeľky prijali pozvanie na Kukuričňák a pomohli k úspešnej akcii.

Poďakovaní bolo na Kukuričňáku neúrekom, no to najväčšie Ďakujem! zaznelo na púti sv. Michala na Studničke v Pozbe. Účastníci Kukuričňáku sa tu zišli v nedeľu dopoludnia, aby svoju vďačnosť za dary života prejavili i na omši, ktorú celebroval Vdp. dekan Ľubomír Havran. Nevšednú atmosféru tohto pútnického miesta umocnili tóny 40 členov spojených dychoviek Bánova, kde prejavili svoju vďaku za dedinu Bánov deti, mládež i dospelí. Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili k sviatku Kukuričňáku a oslávili tým vzájomné prepojenie človeka so zemou a prejavili vďačnosť za dary života.                                                                                                                   M. Kozárová, DMS Šurany

 

                                           

Našli sme niekoľko postrehov aj od vďačných návštevníkov na Facebooku a tak ich sprostriedkujeme tu...             

Bánov, dedinka ktorá leží v rovinnej časti Podunajskej nížiny, medzi mestom Nové Zámky a Šurany. Dedinkou preteká rieka Nitra. Prvé písomné údaje o Bánove pochádzajú z roku 1113. Má tu osemdesiatročnú tradíciu ochotnícke divadlo a sedemdesiatpäťročnú šport, kde vyniká futbal spolu zo stolným tenisom. Pôsobí tu od roku 1992 aj známa dychová kapela Kesanka ktorá spolupracuje z humorno-speváckou skupinou Bánovske mrchane. A práve tieto Mrchane boli začiatkom roka na vystúpení na Pači a zrodilo sa zaujímavé priateľstvo. Šéfka skupiny Mrchane Mirka Kozárová a mladá talentovaná Martinka Zagibová si padli do oka. Mrchane potešili aj matičiarov vo Vlachove, a aj tu sa spolu stretli. A nakoniec Mrchane pozvali Martinku na vystúpenie do ich rodného Bánova a bolo sa na čo pozerať. Najprv prekrásna výstava zeleniny a ovocia, výstava obrazov z našich dejín od Mariána Tkáča, krásne tóny dychovky, vystúpenia detí , vytvorenie Slovenského rekordu zo Šúpoľovej krásavice, pobavenie sa pri super programe Ščamby, ach jaj, bolo veselo. Ťažko všetko spomenúť, ale nesmierne úsilie Mirky a jej blízkych urobilo na nás krásny dojem, vďaka ti Mirka, môžeme prísť aj o rok ????


                                        

 

Generačný čas: 20.792007446289ms, CMS system created by mr.Puetro0